آیا تا به حال این سوال به ذهن تان رسیده است که چه چیزی باعث رشد عضلات می شود؟
در میان تمام عواملی که موجب رشد عضلات می شوند، 3 عدد از آنها از اهمیت ویژه ای برخوردارند.
1- تغذیه مناسب، گفته می شود شما همان چیزی هستید که می خورید. این مساله در خصوص رشد عضلات کاملا درست است. پس از تمرین، عضلات شما باید کربوهیدارت ذخیره کنند و برای بازسازی و رشد عضلات باید پروتئین کافی در اختیار داشته باشند.
نوشیدنی پس از تمرین که شامل کربوهیدارت ها و پرتئین است باید تا 30 دقیقه پس از اتمام ورزش مصرف شود تا به رشد حداکثر عضلات کمک کند.برای پرورش عضلات و به بدست آوردن انرژی،توصیه می شود که علاوه بر ورزش،غذای مناسب و پروتئین دار مصرف شود.عضلات و تمام سلولهای بدن از پروتئین ساخته شده اند و ویتامین ها و مواد معدنی به این روند متابولیک کمک می کنند.پروتئین ها به نوبه خود از اسید آمینه تشکیل شده اند.بافت های مختلف بدن بهاسیدهای آمینه متفاوتی نیاز دارند.مولکول های اسید آمینه مانند آجرهایی هستند که برای ساختن بنا به کار می روند.شما در ساختن یک بنا باید آجرهای مناسب را در جاهای درست قرار دهید.
2- بازیابی،زمانی که ما در حال استراحت هستیم یا خوابیده ایم بدن ما فرصتی جهت بازیابی و بازسازی بافت عضلات بدن پیدا می کند. دراین موقعیت هورمون رشد در بدن آزاد می شود. این هورمون اکسیر جادویی رشد عضلات می باشد. مکمل های طبیعی وجود دارند که شما می توانید برای افزایش سطح هورمون های رشد مصرف کنید.
3- تمرین منظم و همیشگی، عنصر سوم که به رشد عضلات کمک شایانی می کند این است که ما باید تمرین کنیم و بر روی بافت عضلات فشار وارد کنیم. ورزش باعث می شود بافت عضلات آسیب های بسیار جزئی ببینند. این دقیقا همان مساله ای است که باعث رشد عضلات می شود. با فشار وارد کردن بر عضلات و تمرین و ورزش ما در واقع به بافت عضلاتمان آسیب وارد می کنیم!
پس از آن بدن تلاش می کند زمانی که خوابیم یا استراحتی می کنیم، بافت عضلات را تعمیر و بازسازی کند و آن را با بافت های ضخیم تر و محکم تر جایگزین کند.
اندازه عضلات شما به دلیل انطباق هیپرتروفیک (افزایش تعداد سلول ها جهت پاسخ به تغییرات محیطی که باعث بزرگ شدن اندام می شود) و افزایش تار های عضلانی، بزرگ تر می شود. ورزش کردن در واقع آسیب رساندن عمدی به تارهای ماهیچه ای سریع نوع دو می باشد. در نتیجه شما نه تنها اندازه عضله را افزایش می دهید، بلکه قدرت آن را هم بیشتر می کنید.
فعالیت و تمرین شدید ذخیره انرژی عضلات را تهی کرده و به بافت های میکروسکپی عضلات آسیب وارد می کند. به هنگام خواب، ذخایر فسفوکراتین و گلیکوژن بدن با کراتینی و کربوهیدراتی که از گوشت و غذای خورده شده توسط شما بدست آمده است، دوباره پر و بازیابی می شود.
اسیدهای آمینه سنتز پروتئین را که باعث بازسازی بافت عضلات آسیب دیده می شود آغاز می کند و در نتیجه بدن شما تارهای عضلانی بزرگ تر و ضخیم تر تولید می کند.
اگر می خواهید که همچنان رشد و افزایش اندازه عضلات تان ادامه داشته باشد باید حتما تمرینات تان را سخت تر و سنگین تر کنید. در غیر این صورت رشد عضلات متوقف می شود.
روش ها و راه هایی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد. خوردن غذای مناسب و سالم، استفاده از مکمل های مناسب و داشتن برنامه منظم و صحیح، قدم های بسیار مهم در جهت رسیدن به این هدف می باشند.
تون عضلانی:عضلات بدن باید به حد کافی سفت بوده و دارای تون مناسب باشند.عضلات همچنین باید نسبت به نوع تمرینات و ورزشهایی که انجام می دهید،اندازه مناسبی نسبت به کل بدن داشته باشند.یک اندام سبک در ورزشهایی که وزنه های سنگین نیاز دارند،به کار نمی آید.اما همین اندام ممکن است در فعالیتهای بدنی ژیمناستیک کارآیی خوبی داشته باشد.بهتر ورزش کردن،بدنسازی،انرژی بالا و رشد عضلانی و چاق شدن:

 

 

مهمترین اسیدآمینه برای تشکیل بافت عضلانی عبارتند از:
• ال ایزولوسین:سطح قند خون و سطح انرژی بدن را تنظیم می کند.بایستی همراه با ال-لوسین و ال-والین مصرف شود.

ال-لوسین:باید به همراه ال-ایزولوسیون و ال-والین مصرف گردد.به سلامت عضلات و بافت ها کمک می کند.
ال-والین:باید همراه ال.ایزولوسین و ال-لوسین مصرف شود.ال-والین علاوه بر بهبود متابولیسم عضلانی و بازسازی بافت ها،دارای اثر انرژی بخش است.
سایر اسیدهای آمینه که در تشکیل توده عضلانی و بهبود انرژی نقش بازی می کنند،عبارتند از:
ال-هیستیدین:در رشد و بازسازی بافت ها حائز اهمیت است.
ال-متیونین:برای جلوگیری از ساخته شدن چربی در کب ضروری است.همچنین سطح چربی خون را کنترل می کند و ساخته شدن لسیتین را افزایش می دهد.
ال-پرولین:به ساخته شدن کلاژن و تقویت مفاصل،تاندون ها و عضلات کمک می کند.
ال-ترئونین:به حفظ توازن پروتئین ها در بدن کمک می کند.در عضلات بدن یافت می شود و در ساختن شدن کلاژن نقش بازی می کند.
ال-تیروزین:علاوه بر کاهش چربی بدن،اشتها را سرکوب می کند.به پرورش عضلات کمک کرده و برای جلوگیری از اضطراب،استرس،افسردگی و بدخلقی حائز اهمیت است.
ال-گلوتامین(اسید گلوتامیک):این ماده به همراه گلوکز،یکی از سوخت های اصلی برای سلول های مغزی به شمار می رود.در متابولیسم قندها و چربی ها نقش بازی می کند.
ال-آسپارتیک اسید:به ایجاد مقاومت در برابر خستگی کمک می کند.در تبدیل کربوهیدرات ها به انرژی عضلانی نقش دارد.
سایر اسید آمینه های دخیل در شکل گیری عضلات بدن عبارتند از:
ال-آرژنین،ال-سیستئین،ال-گلیسین،ال-لیزین-ال-فنیل آلانین،ال سرین ، ال-تریپتوفان.

اسید آمینه اِل – آرژنین L- Arginine :اسید آمینه ای که استخوان ها و عضلات را تقویت می کند و فشار خون را کاهش داده به بهبودی سرعت می بخشد و عملکرد جنسی مردانه را تقویت می کند.
بدن انسان این اسید آمینه را به اکسید نیتریک تبدیل می کند و اکسید نیتریک مولکولی می باشد که سبب شل شدن عروق و جریان خون در عروق می شود.جریان بیشتر خون،می تواند عملکرد های مختلف و مهمی در بدن داشته باشد که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
تولید هورمونهای ضد پیری برای بازسازی سلول ها
سلامت عمومی سیستم قلبی عروقی و باز گردن رگ ها
افزایش سیستم ایمنی بدن
رشد و بازسازی بافت ها و استخوان و موثر در رشد اسکت بندی و قد
بهبود عملکرد جنسی و اسپرم سازی آقایان
تنظیم سطح فشار خون
سوخت و ساز چربی ، گلوکز یا قند انرژی بدن ، کنترل وزن
رشد مناسب عضلات در قسمت های تحلیل رفته و عضلانی شدن بدن برای ورزشکاران

ال آرژنین واقعی تنها یکی از 20 نوع آمینو اسیدی است که بدن خود به تنهایی می تواند تولید کند. این ترکیب در دسته آمینو اسید های غیر ضروری می باشد و توسط بدن تولید می شود . ولی گاهی بدن انسان برای عملکرد صحیح و درست نیازمند مقدار بیشتری از این آمینو اسید است که باید از مواد غذ ایی یا مکمل های غذایی گیاهی تامین شود.
ال آرژنین مخصوصا برای وزنه برداران، بدن سازان، ورزشکاران و ... بسیار مفید است. این افراد تنها کسانی هستند که به مکمل های غذایی حاوی ال آرژنین اضافی نیاز دارند تا بتوانند انرژی بیشتری داشته و به بدن و بافت های عضلات خود کمک کنند.

بدنسازی و مکمل های غذایی مغذی:
چندین نوع پودر و نوشیدنی وجود دارد که حاوی پروتئین،اسید های آمینه،مواد معدنی،ویتامین و سایر عناصر ضروری برای رشد عضلات هستند.این فرآورده ها به همراه برخی مکمل ها مانند:ویتامین B6،پیکولینات کروم،گرده زنبور عسل و عصاره ژل آلوئه ورا،مکمل های غذایی مناسبی برای ورزشکاران می باشند.
به خاطر داشته باشید که ژل آلوئه ورا از 23 اسید آمینه مورد نیاز بدن،17 اسید آمینه را دارا می باشد.همچنین بسیاری از آنزیم هایی که به هضم پروتئین ها و اسید های آمینه کمک می کنند،در این گیاه معجزه گر وجود دارد البته گونه باربادنسیس میلر اولویت دارد.
بنابراین آنچه برای ساختن عضلات قوی و حجیم مورد نیاز می باشد،عبارت است از:تغذیه (پروتئین ها یا اسیدآمینه ها یا هر دو،ویتامین ها و مواد معدنی) و ورزش.
2- ورزش کردن: ورزش روزانه برای پرورش عضلات و همچنین ایجاد انعطاف پذیری و سرعت عمل در آنها که برای ورزش حرفه ای مورد نیاز است، اجتناب ناپذیر می باشد.
شما ابتدا باید ورزشی را که بیش از همه دوست دارید انتخاب کنید و آنگاه باید نوع رژیم غذایی مناسب با آن را انتخاب کنید.نکته مهم آن است که شما باید غذایی را بخورید که انرژی،بنیه و قدرت عضلانی را برای شما فراهم کند و با نوع ورزش انتخابی شما متناسب باشد.نوشدن فرآورده هایی که پیش از این توضیح داده شد و ورزش نکردن و نداشتن فعالیت بدنی متناسب با دریافت کالری ها،باعث تجمع انرژی در بدن به شکل چربی می شود.
کربوهیدرات ها به گلوکز تبدیل می شوند،اما اگر بدن آنها را مورد استفاده قرار ندهد،به شکل چربی در بدن و کبد تجمع یافته و باعث چاقی موضعی و کلی بدن می شود.3300 کالری معادل نیم کیلوگرم چربی است.

انرژی عضلانی در حد کافی:
انرژی مورد نیاز برای متابولیسم و سوخت و ساز به ترتیب از قندها، کربوهیدراتها،چربی ها و پروتئین ها می آید.انرژی بدن عمدتا از قند در خون حاصل می شود و بقیه آن با سوزاندن ناکارآمد منابع سوختی مثل چربی ها و پروتئین ها به دست می آید.(شکر فرمی از گلوکز است.کربوهیدرات هایی که ما می خوریم ابتدا به گلوکز و سپس به گلیکوژن تبدیل شده و در کبد و عضلات ذخیره می شوند.)
کروم یا کرومیوم:
پیکولینات کروم توسط(آزماشگاه تحقیقات تغذیه انسانی)که توسط دولت آمریکا سرمایه گذاری شده است و امتیاز آن مربوط به وزارت کشاورزی آمریکا می باشد،تهیه شده است.این ماده یک مکمل غذایی مطمئن و موثر به شمار می رود.
ثابت شده است که کروم(پیکولینات کروم)به نحو قابل ملاحظه ای بافت عضلانی را افزایش داده و چربی بدن را کم می کند.این ماده به اسیدهای آمینه(پروتئین های حل شده)کمک می کند که به توده عضلانی وارد شوند و به چربی ها کمک می کند که به انرژی تبدیل گردند.
کروم یکی از عناصری است که انسولین برای انجام درست وظیفه خود به آن نیاز دارد.انسولین با کمک کروم،کربوهیدرات ها ،چربی ها و برخی پروتئین ها را به قند و در مرحله بعد به انرژی تبدیل می کند.

مطالعات زیادی ثابت کرده است که پیکولینات کروم می تواند رشد عضلات را به شدت افزایش دهد و درهمان زمان چربی بدن را کاهش دهد.وقتی اسیدهای آمینه ها(پروتئین های حل شده)به حد کافی در خون وجود داشته باشد،پیکولینات کروم به انتقال این پروتئین ها به سلولهای بافت عضلانی و سایر اندام ها کمک کرده و ساختمان آنها را تقویت کرده و اندازه آنها را افزایش می دهد.
رشته های عضلانی برای منقبض شدن و کشیدگی احتیاج به انرژی دارند.این انرژی به شکل گلکوژن و همچنین یک ماده حاوی فسفر به نام ATP (آدنوزین تری فسفات) در سلولهای بافت عضلانی تجمع می یابد.یک عنصر مهم در شروع فرآیند انرژی زایی ATP  در داخل سلولها (در بخشی از سلول به نام میتوکندری) کوآنزیم Q-10 می باشد.
گلوکز در حضور اکسیژن و عناصر دیگر مانند مواد معدنی و ویتامین ها که برای فعالیت گلوکز اجتناب ناپذیر هستند،متابولیزه می شود.مواد معدنی و ویتامین ها به مقدار فراوان در گرده زنبور عسل  یافت می شود.
انسولین با کمک کروم این اطمینان را ایجاد می کند که قند توسط سلول ها مصرف شود.همچنین این مواد گلوکز را به گلیکوژن تبدیل می کنند تا در کبد و عضلات ذخیره شوند و در آنجا توسط ورزشکارانی که نیاز به انرژی اضافه دارند،مورد استفاده قرار گیرد.
گلیکوژن اولین منبع انرژی است که مورد استفاده قرار می گیرد (این ماده طی 18 مایل اول در مسابقات ورزشی مصرف می شود.)در مرحله بعد بدن شروع به استفاده از ذخایر انرژی به شکل چربی می کند که نسبت به گلیکوژن کارآیی خیلی کمتری دارد،زیرا بایستی قبل از استفاده شدن چندین مرحله تغییر را پشت سر بگذارد.
ویتامین ها و مواد معدنی برای تولید انرژی بسیار اهمیت دارند.این مواد همچنین برای متابولیسم درست پروتئین ها و اسید آمینه های ضروری هستند.
ویتامین های اصلی:A,B,B3,B5,B6,B12,C,D,E, k
مواد معدنی مهم:کلسیم، مس، فسفر، آهن، منیزیم، منگنز، پتاسیم، سدیم و ید.

ورزشکاران حرفه ای روز قبل از مسابقه، مقادیر زیادی کربوهیدرات(به صورت گندم کامل، لوبیا، نخود، عدس، سیب زمینی و قندهای تصفیه شده)مصرف می کنند تا ذخیره گلیکوژن بدن و قدرت تحمل آن را افزایش دهند.انسولین نه فقط جذب سریع قند موجود در خون را تضمین می کند،بلکه در صورت نیاز به انرژی فوری،گلیکوژن(شکل خاصی از گلوکز که به حالت ذخیره در عضلات وجود دارد) را به گلوکز تبدیل می نماید.خوردن عسل طبیعی خالص هر روز قبل از شروع مسابقه،به حد کافی انرژی فوری برای شما فراهم می کند(عسل محتوی مقادیر زیادی گلوکز و فروکتوز است.)

محصولات پیشنهادی برای پکیج بدنسازی و عضله سازی: