بر طرف کردن تیرگی،کبودی یا سیاهی دور چشم (Dark circles):
تیرگی دور چشم به iهاله سیاهی مشخصی دور چشم می گویند که بالا و به خصوص زیر چشمان فرد دیده می شود. تیرگی دور چشم باعث هیچ دردی نمی شود و به ندرت علامت مشکل جسمانی جدی است. با این وجود می تواند منشا نارضایتی شده و به اعتماد به نفس فرد آسیب بزند. بسیاری از افراد دارای این وضعیت، شکایت دارند که تیرگی دور چشم باعث می شود 10 سال پیرتر به نظر برسند.
تیرگی های دور چشم هزاران نفر از هر رده سنی و هر جنسیت را درگیر کرده است. در حقیقت بیشتر مردم از تیرگی دور چشم رنج می برند تا مشکلات پوستی دیگر به جز آکنه یا جوش.
نامهای مختلف این نازیبایی دور چشم:
تیرگی دور چشم اغلب eye bags خوانده می شود. نام دیگر آن چشم راکونی( raccoon attack ) می باشد.
علائم این نازیبایی دور چشم:
وقتی فردی تیرگی اطراف چشم دارد، پوست اطراف چشمش به رنگ تیره تری نسبت به سایر بخشهای صورتش است. این رنگ می تواند هر رنگی از آبی روشن تا سیاه باشد از این رو چشم راکونی به آن می گویند. ظاهر شدن تیرگی دور چشم که تنها پیرامون یک چشم باشد بسیار نادر است. تیرگی چشم می تواند مزمن باشد یا مانند هر مشکل پوستی دیگری ظاهر شود و از بین برود.
علتهای بوجود آمدن تیرگی یا سیاهی دور چشم:
تیرگی دور چشم می تواند ارثی باشد.سیگار کشیدن و مصرف الکل نیز می توانند باعث آن شوند.بر خلاف باور عمومی مردم، تیرگی دور چشم به علت کم خوابی نیست. کم خوابی می تواند باعث پف کردن پلک ها شوند و بدین ترتیب سایه هایی ایجاد کنند که به نظر می رسد اطراف چشم تیره شده است.
تیرگی دور چشم و اختلالات هورمونی:بسیاری از مردم به ویژه زنان نیز فکر می کنند تیرگی های دور چشم به علت اختلالات هورمونی ایجاد می شود. با این وجود مطلقا هیچ شواهد پزشکی مبنی بر این که تیرگی دور چشم به علت بارداری، سندرم پیش از قاعدگی یا هر اختلال هورمونی یا عدم تعادل هورمونی دیگر ایجاد می شود، وجود ندارد.
تیرگی دور چشم می تواند به سادگی با اختلالات رنگدانه های پوستی ایجاد شود. همچنین می تواند توسط تابش نور خورشید ایجاد شده باشد. با این وجود تیرگی های دور چشم اغلب وقتی اتفاق می افتند که رگهای خونی زیر چشم از طریق پوست دیده شوند. این می تواند به چند دلیل اتفاق بیافتد:
1-سن و سال و تیرگی و سیاهی دور چشم:
سن میتواند باعث شود پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. وقتی این بر پوست پیرامون چشم تاثیر میگذارد، رگهای خونی به طور طبیعی شروع به دیده شدن می نمایند.
2-آلرژی و سیاهی دور چشم:
تقریبا همه آلرژی های معمول، به ویژه آنهایی که باعث گرفتگی بینی می شوند، می توانند باعث شوند رگهای خونی در سینوسها اتساع یابند. تیرگی های دور چشم ناشی از این مسئله زمانی که آلرژی از بین برود، ناپدید می شوند.
3-کاهش وزن و سیاهی دور چشم:
کاهش چربی و پروتئین ناشی از سن یا کاهش وزن، می تواند باعث شود پوست زیر چشم شفافتر شود و به این صورت رگهای خونی دیده می شوند و باعث تیرگی های اطراف چشم می گردند.
4-بیماری درماتیت آتوپیک (Atopic Dermatitis) و ایجاد تیرگی دور چشم:
فرد دارای درماتیتیس اتوپیک (که به عنوان اگزما شناخته می شود) نیز اگر وضعیت پوست بر چشمانش تاثیر گذاشته باشد، می تواند تیرگی های اطراف چشم داشته باشد.
ملاحظات تشخیص
برخی از مردم به دلیل وضعیتی به نام افزایش رنگدانه (hyperpigmentation) تیرگی دور چشم دارند.این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که سطح ملانین پوست (ترکیبی که رنگدانه را کنترل می نماید) به طور چشمگیری افزایش یافته باشد و به این ترتیب پوست تیره تر شود. افزایش رنگدانه اغلب به علت آسیب های پوستی اتفاق می افتد. این آسیب ها به دلیل اکنه شدید، تخریب نور خورشید،نو تشعشعات مانیتور و تلویزیون یا جراحی زیبایی نامناسب انجام شده ایجاد می شوند.با این وجود گزینه های درمانی مختلفی برای کمک به کنترل افزایش رنگدانه (وضعیتی که برگشت ناپذیر است و فردی که از آن رنج می برد باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب نمابد) وجود  دارد.
روش های طبیعی برای سیاهی یا تیرگی دور چشم:
تیرگی دور چشم می تواند با لوازم آرایشی معمول از جمله سایه چشم و پودر پایه می تواند پنهان شود.با این وجود گزینه های زیادی وجود دارند و بیشتر آنها بسیار ساده و موثر هستند که می توانند به طور موقت این وضعیت را بهبود دهند.

کمپرس سرد برای برطرف کردن تیرگی دور چشم:
هر شکلی از کمپرس سرد می تواند به رگهای خونی پیرامون چشم کمک کند منقبض شوند و بدین ترتیب تیرگی های اطراف چشم را از بین ببرد. کمپرس سرد تنها بهبود موقتی ارائه می دهد با این حال اغلب کارامد هستند به ویژه به دلیل این که بسیار راهکار ساده ای است. فردی که دارای تیرگی اطراف چشم مزمن است می تواند به سادگی این روش را روزانه بر روی صورتش انجام دهد.کمپرس سرد می تواند توسط با فرو بردن حوله در آب یخ تهیه شود، اگر بخواهید گیاهان آرام بخش را نیز می توانید به آب افزوده کنید. کمپرسهای سنتی شامل چای کیسه ای سرد و قطعات خیار خام هستند. هر شکلی از کمپرس که استفاده شود، باید به مدت حداقل پانزده دقیقه بر روی چشم قرار داده شود و به تعداد یک یا دو بار در روز این کار انجام شود. کمپرس سرد می تواند باعث مشکلات پوستی خفیفی شود به ویژه اگر فرد به ماده تشکیل دهنده کمپرس حساسیت داشته باشد.
مصرف ویتامین k یا منادیون برای تیرگی دور چشم:
ویتامینK برای کسانی که افزایش رنگدانه دارند بسیار توصیه می شود. این ویتامین می تواند به روشن شدن پوست تیره شده کمک نموده و نیز به پوست کمک کند که از هر شکلی از جراحی زیبایی، بهبود یابد.
ویتامین K به ندرت باعث عوارض سوء می شود. از آنجایی که به عنوان رقیق کننده خون عمل می کند، ممکن است با برخی داروها تداخل کند این ویتامین می تواند باعث مسمومیت شود اما تنها اگر مقادیر بسیار زیاد آن به مدت طولانی مصرف شود.این ویتامین در برگهای سبزیجات سبز مثل کاهو و سبوس جو دو سر به خوبی یافت می شود.
مصرف ویتامین E برای سیاهی دور چشم:
از آنجایی که ویتامین E تقریبا هر مشکل پوستی را درمان می کند، جای تعجب نیست که تیرگی های دور چشم را نیز درمان نماید. ویتامین E به طور موضعی به شکل کرم یا قرص استفاده می شود و می تواند به بازگرداندن استحکام پوست کمک کند. همچنین می تواند تاثیرات درماتیتیس آتوپیک را معالجه کند.
ویتامین E همچنین به عنوان ویتامین ضد سالخوردگی در نظر گرفته می شود.بنابراین می تواند به بازگرداندن بافتها و نگه داشتن پوست از پیر شدن و شل شدن، کمک نماید.دوز توصیه شده حدود 400 واحد در روز است.البته قرص های ویتامین E موجود در بازار که شیمیایی هستند توصیه نمی شود.برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.
مصرف ویتامین C با سبوس جو دو سر برای سیاهی دور چشم:
ویتامین C می تواند به تقویت رگهای خونی کمک نماید. مصرف 60 تا 500 میلی گرم در روز یا خوردن غذاهای غنی از ویتامین C مانند مرکبات هر دو می توانند مفید باشند.مصرف ویتامین C  زیاد مخصوصا غیر طبیعی می تواند باعث مشکلات گوارشی مانند تهوع یا اسهال شوند اما تنها اگر دوز زیادی از آن با معده خالی مصرف شود چنین اتفاقی ممکن است بیفتد.برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.
مصرف امگا 3 ،روغن ماهی آب های سرد، برای سیاهی یا تیرگی دور چشم:
امگا 3 اسید چربی است که به صورت طبیعی در تخم مرغ، روغن ماهی و چند غذای دیگر وجود دارد.امگا 3 برای چشم بسیار خوب است و می تواند به رگهای خونی نیز کمک کند.
هنگام درمان تیرگی دور چشم، فرد باید رژیم غنی از امگا 3 داشته باشد یا اینکه مکمل غذایی امگا 3 را مصرف نماید. امگا 3 به چندین شکل در دسترس است. قرص ژلی روغن ماهی محبوبترین نوع آن است. دوز توصیه شده امگا 3 تقریبا حدود 600 تا 1200 میلی گرم در روز است.برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.
جراحی لیزری بازسازی پوست برای سیاهی و تیرگی دور چشم:
جراحی لیزری بازسازی پوست می تواند برای از بین بردن تیرگی های هر جایی بر روی پوست فرد، مورد استفاده قرار بگیرد. به ویژه برای تیرگی های چهره توصیه شده است. در طول جراحی، پرتوهای لیزر تابانده شده به آهستگی لایه پوستی مورد نظر را لایه به لایه برمی دارند. این روش همچنین به عنوان لایه برداری لیزری شناخته می شود. متاسفانه با وجود این که جراحی لیزری پوست می تواند بسیار موثر باشد، بسیار پر خطر نیز می تواند باشد. این روش می تواند باعث ایجاد جای زخم شده و نیز تغییراتی در رنگدانه ها ایجاد نماید. این روش همچنین خطر افزایش رنگدانه را در فرد بیشتر می کند.
پیوند چربی برای بر طرف شدن کبودی و تیرگی دور چشم:
پیوند چربی همچنین به عنوان جراحی انتقال چربی شناخته میشود و میتواند تقریبا به طور کامل تیرگیها را از بین ببرد. در روش سرپایی، چربی از ناحیه متفاوتی از بدن فرد یا از اهدا کننده برداشته میشود و به ناحیه مورد نظر انتقال می یابد. این روش کاملا مطمئن است و احتمال عارضه در آن بسیار کم است.به طور طبیعی مقداری کبودی وجود خواهد داشت و بیمار ممکن است به مدت چند هفته به مسکن نیاز داشته باشد. با این حال این نشانه ها باید موقتی باشند. 
جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی برای تیرگی و کبودی دور چشم:
بلفاروپلاستی روش زیبایی است که اغلب به عنوان برداشتن زیر چشم از آن یاد می شود. این روش عضله ها، چربی و پوست اضافی اطراف چشم را برمی دارد. با این که این روش برای بیشتر بخشها موثر است، خطرات زیادی را نیز همراه با خود دارد: بلفاروپلاستی می تواند باعث عفونت، جراحات پوست و هماتوما یا ورم خونی (خونریزی یا لخته خونی پشت کره چشم) شود.
تزریق بوتاکس:
از آنجایی که بوتاکس به طور موثری پوست را جمع می کند، بنابراین چروکها را حذف می کند، پس می تواند تیرگیها را نیز از بین ببرد.تعداد تزریقهای مورد نیاز بستگی به شدت وضعیت و نیز ترجیحات فردی شخص دارد. با این حال بوتاکس عوارض محتمل زیادی نیز دارد. اگر روش به درستی انجام نشده باشد یا اگر فرد به خوبی به مواد شیمیایی تزریق شده واکنش ندهد، بوتاکس می تواند عوارض داشته باشد و باعث شود پوست شل و افتاده شود.درد و کبودی اطراف محل تزریق تا چندین هفته ممکن است طول بکشد. همچنین افراد زیادی علائم انفلوانزا مانندی به مدت یک هفته پس از دریافت تزریق، تجربه کرده اند. فردی که تزریق بوتاکس در اطراف چشم انجام داده است ممکن است شروع به چشمک زدن زیاد نماید.